czwartek, 27 kwietnia 2017

Nieamerykanie, których warto czytać.

Oto mogę w końcu przedstawić wam wyniki mojej pracy nad postami tematycznymi do wyzwania! Doszłam do wniosku, że robienie co miesięcznych podsumowań nie ma sensu, ponieważ zajmuje zbyt dużo czasu i w żaden sposób was nie motywuje. Będę opowiadać więc o tym, jak to wyglądało u mnie w skali roku i od czasu do czasu opublikuje jakiś dłuższy tekst na temat Czytam nie tylko Amerykanów!

Co prawda miałam zacząć od czegoś zupełnie innego, ale nad tamtym muszę jeszcze sporo popracować, więc na pierwszy rzut idą moje polecenia odnośnie nieamerykańskich autorów, do których twórczości serdecznie was zachęcam. Jest ich tutaj zaledwie dziesięciu, choć mogłoby zdecydowanie więcej. Starałam się, żeby nie wyszedł z tego tasiemiec i wybrałam według mnie najlepszych ze wszystkich :) Znajdziecie tutaj pisarzy przeróżnych narodowości, nie tylko Polaków i nie tylko Europejczyków!

Jakub Ćwiek


Urodzony w 1982 roku polski pisarz, publicysta i konferansjer. Aktywny działacz swojego fandomu. Studiował kulturoznawsto na Uniwersytecie Śląskim. Jest członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki. Charakterystycznym elementem jego twórczości są liczne nawiązania do książek, filmów, seriali, utworów muzycznych, a nawet mitologii czy baśni. Debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań Kłamca, który miałam przyjemność czytać i jestem nim wprost zachwycona. Jest znany również z serii Chłopcy. Czytałam także ostatnie jego książki, czyli Grimm City i Przez stany POPświadomości - po których widać ogromny postęp w stylu Ćwieka. Dziesięciokrotnie nominowano go do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz raz do Śląkfy.

Marta Kisiel


Urodzona w 1982 roku polska pisarka fantasy potocznie nazywana ałtorką. Z wykształcenia polonistka. Debiutowała opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna na łamach internetowego magazynu Fahrenheit w 2006 roku. Zaś w 2010 roku nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się jej pierwsza książka, Dożywocie, które doczekało drugiego wydania. Na swoim koncie ma również Nomen Omen i kontynuację Dożywocia, czyli Siłę Niższą. Wszystkie czytałam i są po prostu G-E-N-I-A-L-N-E. Pełne ciekawych historii, zabawnych gagów oraz gierek językowych. Kto nie czytał ten trąba!

John Flanagan


Urodzony w 1944 roku australijski pisarz. Najbardziej znany z serii książek pod tytułem Zwiadowcy. Pracował w agencji reklamowej. Po napisaniu satyrycznego, obraźliwego wiersza na temat kolegi, został dołączony do grona copywriterów. Jest również współtwórcą sukcesu sitcomu Hi, Dad! Historia Willa początkowo była bajką na dobranoc dla syna, jednak szybko przerodziła się w kilkanaście tomów. Na swoim koncie aktualnie ma już 14 części Zwiadowców, 6 części Drużyny oraz 3 niewydanej jeszcze w Polsce A Jesse Parker Mystery. Flanagan stanowi dużą część mojego życia i nie wyobrażam sobie, że pewnego dnia zabraknie w nim jego twórczości.

George Orwell


Pod tym pseudonimem ukrywa się Arthur Eric Blair - urodzony w 1903 roku brytyjski pisarz i publicysta, zmarły w 1950 roku. Był zagorzałym krytykiem systemu totalitarnego, co stanowi temat dwóch, najbardziej znanych dzieł Orwella, Roku 1984 i Folwarku Zwierzęcego. Obie przeczytałam, choć nie były moimi lekturami i obie są genialnymi komentarzami do sytuacji politycznej w krajach komunistycznych. Pierwsze jest zdecydowanie bardziej brutalna oraz bogatsza w opisy. Jest jednym z moich ulubionych twórców klasyki gatunku.

Nina George


Urodzona w 1973 roku niemiecka pisarka i dziennikarka, wydawała również pod pseudonimem Anne West oraz małżeńskim nazwiskiem Nina Kremer. Od 14. roku życia pracowała w zakładach gastronomicznych. Szkołę rzuciła tuż przed maturą. Pracę zaczęła łączyć z praktyką dziennikarską w magazynie dla mężczyzn. Na papier przelewała swoją nienawiść do klientów, którzy zachowywali się wobec niej nieprzyzwoicie. Obecnie w Polsce wydano trzy jej książki - Lawendowy Pokój, Księżyc na Bretanią oraz Księgę Snów. Wszystkie czytałam. Otworzyły mi oczy na pewne problemy, a ostatnia w pewien sposób pomagała pogodzić się ze stratą obu babć w krótkim odstępie czasu. George ma bardzo ciekawy i nieco ciężki styl pisania.

Piotr Patykiewicz


Urodzony w 1973 roku polski pisarzy fantastyki. Studiował politologie, a potem pracował jako dziennikarz lokalnej gazety. Zadebiutował w 1996 roku opowiadaniem Czorty w piśmie Fenix. Jego pierwsza książka, Zły brzeg, ukazała się w 2006 roku. Obecnie ma na swoim koncie siedem powieści, z których czytałam dwie. Była to seria Dopóki nie zgasną gwiazdy. Jestem zachwycona z obu, ponieważ były niesamowicie wciągające, zaskakujące, miały cudownych bohaterów oraz styl, a co najważniejsze wyróżniają się na tle innych książek postapokaliptycznych. Wciąż liczę na kolejną część!

Trudi Canavan


Urodzona w 1969 roku australijska pisarka, publicystka, ilustratorka i projektankta. Pracuje, jako szefowa działu graficznego czasopisma poświęconego fantastyce. Otrzymała nagrodę Aurealis dla najlepszego opowiadania fantasy. Ma na swoim koncie trzy cykle fantasy. Zaczęłam zapoznawać się dopiero z dwoma, ale już je uwielbiam. Są niesamowicie wciągające i zaskakujące. Zawsze znajdę tam bohaterów, których wprost nie można nie kochać. Wszystkie są całkiem spore objętościowo. ;)

Remigiusz Mróz


Urodzony w 1987 roku polski pisarz oraz autor cyklu publicystycznego Kurs Pisania. W 2016 roku za powieść Kasacja otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, uzyskał stopień doktora nauk prawnych. I długo zastanawiałam, czy na pewno powinnam o nim napisać w tym poście, ponieważ ostatnie głośne wydarzenie z Mrozem w tle pozostawiło zły posmak w mojej głowie. Doszłam jednak do wniosku, że chodzi przede wszystkim o jego twórczość, a tą w sumie całkiem lubię. Pomimo sporej objętości, naprawdę szybko i przyjemnie się czyta. Najbardziej polubiłam serię o Chyłce i Zordonie. Niesamowicie zżyłam się z tymi bohaterami.

Leena Lehtolainen


Urodzona w 1964 fińska pisarka kryminałów. Najbardziej znana z serii o policjantce, Marii Kallio. Pierwszą książkę opublikowała w wieku zaledwie dwunastu lat. Studiowała literaturę w Helsinkach. Przeczytałam zaledwie dwie jej książki, ale jestem nimi wprost zachwycona, ponieważ Maria jest niesamowitą bohaterką, a akcja była niezwykle zaskakująca. Jest mi tylko szkoda tego, jak polskie wydawnictwa potraktowały jej twórczość - wydająca serię nie tylko nie po kolei, ale również na chybił trafił, z tego co wiem to po polsku można przeczytać jedynie 4., 5., 6., 10. oraz 11. tom

Artur Laisen


Na sam koniec jedno z największych odkryć zeszłego roku, czyli autor Studni Zagubionych Aniołów oraz CK Monogatari, które niesamowicie zachwalałam. Poza tym jeden z niewielu pisarzy - w sumie to chyba jedyny - z którym udało mi się porozmawiać. Niezwykle sympatyczny i inteligenty człowiek, który posiada całkiem sporą wiedzę na tematy, które go interesują. Jego twórczość cechuje się wysokim poziomem dopracowania.

A wy jakich nieamerykańskich pisarzy lubicie najbardziej? Podzielicie się z nami swoją listą? :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie komentarz, ponieważ bardzo mnie to motywuje do dalszego pisania o książkach. Pamiętaj jednak, że jest to miejsce na dyskusje na temat posta, a nie spam.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...