wtorek, 25 kwietnia 2017

"Polowanie"

źródło
Większość dzieci charakteryzuje się bardzo bujną wyobraźnia i skłonnością do opowiadania wyssanych z palca historyjek ze "swojego życia". Wracając nawet do moich własnych lat spędzonych na przydomowym podwórku, w zerówce czy pierwszych klasach podstawówki, przypominam sobie sytuacje ilekroć wcisnęłam komuś jakiś kit, a ta osoba przez długi czas, przeze mnie żyła w błędzie. Jednak nigdy nie przekroczyłam tak zwanej granicy przyzwoitości, za którą kryły się bezpodstawne oskarżenie względem ludzi z mojego otoczenia, a w takiej właśnie sytuacji znalazł się główny bohater Polowania.

Pracownik miejscowego przedszkola, Lukas, zostaje oskarżony, przez jedną ze swoich podopiecznych, o molestowanie seksualne. Śledztwo i odpowiednie procedury w tej sprawie zostaje bardzo szybko rozpoczęte. Mężczyzna traci pracę, dobre imię oraz możliwość zamieszkania z synem. Niebawem znajdują się kolejne, rzekomo molestowane przez niego dzieci. Ich wersje wydarzeń są, co prawda, takie same, jednak nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Podczas maratonu filmowego, który urządziłyśmy sobie z przyjaciółką w czasie ferii, zdecydowanie królowały horrory i filmy z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Powiedziałabym, że szkoda iż dopiero przez kilka ostatnich lat występował w jakiś większych produkcjach, bardziej podchodzących pod nasz gust, ale nawet w duńskich dramatach jest niesamowitym aktorem. Jego gra wręcz nie pozwala oderwać wzroku od ekranu i całkowicie przyćmiewa inne postaci. Przyznam szczerze, że to przede wszystkim jego oraz tą głupią dziewczynkę najlepiej zapamiętałam z całego seansu. Wręcz idealnie odzwierciedlał rolę człowieka, któremu z dnia na dzień ziemia zwaliła się pod nogami, grzebiąc wszelkie nadzieję na szczęśliwe życie.

Jednak sam główny bohater filmu nie czyni i potrzebny jest jeszcze jakiś czynnik, żeby zadowolić widza - sceneria oraz fabuła. Tutaj również wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Akcja dzieje się w małym miasteczku, gdzie każdy zna każdego od podszewki, przez co życie Lukasa, po oskarżeniach Klary, staje jeszcze bardziej skomplikowane. Nie ma możliwości ukrycia się w tłumie i ucieczką przed głównym powodem swojego cierpienia. Nawet po uniewinnieniu, jest celem szykanowania oraz poniżania przez własnych sąsiadów, którzy posuwają się nawet do zabicia jego psa oraz odmówienia mu zrobienia zakupów w jednym sklepie w okolicy. Mężczyzna zostaje przez nich doprowadzony na skraj załamania nerwowego.

Najbardziej w tym wszystkim bolała mnie postawa rodziców dziewczynki, którzy pomimo wyrzutów sumienia i głębokiej przyjaźni, jaka łączyła ich z Lukasem, nie posuwali się do odpowiedzialności. Jakby dotknęła ich kompletna znieczulica. Nie dość, że na początku nie odnowili kontaktu z nim, to jeszcze wielokrotnie byli świadkami zachowania mieszkańców względem mężczyzny, a mimo to nie reagowali. Nie uświadomili nawet własnego dziecka, że postąpiło niewłaściwie. Przy okazji dwóch scen dosłownie miałam ochotę ich zamordować.

Polowanie to niezwykle poruszający film o tym, jak jedno wypowiedziane przez dziecko zdanie może zniszczyć życie porządnemu człowiekowi. Producenci z niezwykłą skrupulatnością przyłożyli się do swojego zadania i oddali w nasze ręce produkt idealny, którego wisienką na torcie jest gra głównego bohatera. Bardzo gorąco polecam go wszystkim, a przede wszystkim fanom gatunku i aktora wcielającego się w rolę Lukasa. Ten film może naprawdę wiele wnieść w wasze życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie komentarz, ponieważ bardzo mnie to motywuje do dalszego pisania o książkach. Pamiętaj jednak, że jest to miejsce na dyskusje na temat posta, a nie spam.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...