piątek, 17 marca 2017

"Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi" Laurence'a Yepa i Joanne Ryder

Autor: Yep Laurence, Ryder Joanne
Przekład: Pohl Agnieszka
Tytuł polski: Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi
Tytuł oryginalny: A Dragon's Guide to the Care and Feeding of Humans
Wydawnictwo: IUVI 
Wydanie polskie: 2016
Wydanie oryginalne: 2015
Liczba stron: 208
Moja ocena: 7/10

Im bliżej końca szkoły, tym paradoksalnie coraz bardziej mam ochotę uciekać w dzieciństwo. Szczególnie widać to po wyborze lektur, jakiego dokonuję w ostatnim czasie. Na ich liście częściej gości literatura dziecięca, przede wszystkim dobra, interesująca i pouczająca literatura dziecięca. Największą popularnością w tym gatunku cieszy się chyba ponadczasowy wątek przyjaźni.

Ukochana podopieczna zrzędliwej smoczycy umiera, przekazując swoją przyjaciółkę w ręce ciotecznej wnuczki, dziesięcioletniej Winnie. Jest to ogromnym zaskoczeniem dla panny Drake, ponieważ nie planowała w najbliższym czasie oswajać kolejnego człowieka. Chciała odpocząć, a teraz musi zająć się dziewczynką, która wywraca cały jej uporządkowany świat do góry nogami.

Książka, jak się pewnie domyślacie, opowiada właśnie o budowaniu przyjaźni pomiędzy kilkusetletnią smoczycą a małą dziewczynką. Obie postacie są od siebie całkowicie różne, co jeszcze bardziej utrudnia ten precedens. Panna Drake to komplenta konformistka, która najbardziej uwielbia przesiadywać w swojej jaskini z filiżanką herbaty i dobrą książką. Gdy tymczasem Winnie to żywiołowe, radosne, pewne siebie dziecko, które wymaga mnóstwa uwagi i odpowiedzi na dociekliwe pytania. Czasami przysparza równie niemałych kłopotów, na które na szczęście jej przyjaciółka potrafi coś zaradzić. Dzięki urokowi dziewczynki, smoczycy z biegiem czasu mięknie i przestaje wyobrażać sobie, że mogłaby przeżyć okres żałoby samotnie.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to jakoś szczególnie oryginalne przedstawienie motywu przyjaźni, ale mnie totalnie kupiło. Tym bardziej, że nie jest tutaj motywem, na którym opiera się całość historii, widocznym na pierwszy rzut oka. Występuje w tle akcji z - dla mnie - nieco przesadzonym dramatyzmem, jednak jest to książka dla dzieci i myślę, że już przykładowo moja dziesięcioletnia bratanica uznałaby go za zapierający dech w piersiach - o ile zna takie słowa.

Na ogromną pochwałę zasługuje również wykreowany świat, ponieważ autorzy nie poszli na łatwiznę. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, dostosowana do wieku czytelnika, ale w nazewnictwie i wymyślnych stworkach wykazali się ogromną dozą kreatywności. Według mnie słówka takie, jak szkicelungi czy pemburu bardzo przypadną dzieciakom do gustu, tak samo jak wszystkie te, urocze magiczne istoty.

Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi to łapiąca za serce lektura o przyjaźni pomiędzy smoczycą i małą dziewczynką. Jej akcja oraz kreacja uniwersum jest dostosowana do wieku grupy docelowej, ale mimo to całkiem dobrze się przy niej bawiłam i szybko ją pochłonęłam. Jej najważniejszym plusem są interesujące bohaterki, których charaktery ewoluują na naszych oczach. Pomimo różnic odnalazły wspólny język. Dodatkowo książka jest króciutka, więc myślę, że główni zainteresowani powinni być naprawdę zachwyceni lekturą.

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu IUVI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie komentarz, ponieważ bardzo mnie to motywuje do dalszego pisania o książkach. Pamiętaj jednak, że jest to miejsce na dyskusje na temat posta, a nie spam.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...