środa, 4 stycznia 2017

"Betelowa Rebelia: Spisek" Daniela Nogala

Autor: Nogal Daniel
Tytuł polski: Betelowa Rebelia: Spisek
Seria: Betelowa Rebelia #1
Wydawnictwo: Genius Creations
Wydanie polskie: 2016
Liczba stron: 488 (epub)
Moja ocena: 8/10

Mimo, że dość głęboko utkwiłam ostatnio w literaturze młodzieżowej, to wciąż nie jestem w stanie przejść obojętnie obok dobrze zapowiadającej się powieści fantastycznej. W każdej chwili z chęcią ucieknę do kolejnego niesamowitego świata, gdzie zawsze dzieje się coś niezwykle ciekawego i decydującego o losie tysięcy, a czasem nawet i milionów istnień. Zazwyczaj wybieram wtedy jakieś spore tomiszcze od zagranicznego autora, najlepiej klasyk gatunku, jednak wiem też, że również mój rodak potrafi stworzyć historię na miarę najlepszych.

Betelia to jedynie maleńka kolonia należąca do ogromnego Regalium, które marzy o podboju całego świata. Ludzie zasiedlili niewielki teren i powoli odkrywają, co kryje niezbadana dżungla zamieszkana jedynie przez rdzennych mieszkańców, jaszczurzy lud. Imperium sprawuje nad wyspą dyktatorskie rządy, Nie pozwala rozwinąć się betelowej gospodarce, aby nie zagroziła im w przyszłości. Jednak nie stanowi to żadnej przeszkody dla wściekłych rebeliantów.

Fabuła Betelowej Rebelii opisana jest z przeróżnych perspektyw: przywódcy spisku, chłopaka poszukującego lepszego życia, drobnego przedsiębiorcy, rebeliantów pochodzących z przeróżnych środowisk, badacza nagów, piratów, młodego wynalazcy dziennikarki poszukującej sensacji, a w końcu i samych przedstawicieli Regalium w Betelii. Każdy z nich ma swój cel oraz zadanie do wypełnienia w związku z rozpoczynającą się wojną domową. Daniel Nogal w genialny sposób nakreślił sytuacje polityczną w stworzonym przez siebie świecie oraz osadził ją bardzo interesującym momencie historii - analogicznym do naszej rewolucji przemysłowej. Przez cały czas umiejętnie prowadzi nas po głównej linii fabularnej, wplatając co jakiś czas wątki poboczne i serwując nam każdą informacje w odpowiednim momencie. Nie wyczerpuje tematu, a na koniec pozostawia czytelnika w stanie niecierpliwego oczekiwania na ciąg dalszy.

Wspomniałam wcześniej, że bohaterów jest naprawdę wielu, jednak każdy z nich posiada swoje charakterystyczne cechy, motywy oraz historię do opowiedzenia. Nie każdy otrzymał jeszcze możliwość przedstawienia jej i pewnie zabraknie miejsca dla wszystkich, jednak na pierwszy plan wysuwają się najważniejsi bohaterowie, którzy odegrają decydujące role. Wywodzących się z imperialnych slumsów Angus wyjechał do Betelii w poszukiwaniu lepszego życia. To twardy chłopak i kiedy trzeba potrafi działać bez zahamawań, jednak jest również bardzo przywiązany do rodziny oraz najbliższych przyjaciół, inteligenty, oczytany i potrafi być niezwykle czuły. Franklin Harold nie potrafi się pogodzić z faktem, że prawo stłamsiło w zarodku plany jego ojca na rozbudowę rodzinnego interesu, a Marta spełnia się w swojej dziennikarskiej pracy - tak, jak zawsze chciała poszukuje przygód. Poza tym mamy jeszcze wielu niezwykle tajemniczych bohaterów, których zdania są jeszcze okryte tajemnicą.


Betelowa Rebelia: Spisek  jest niesamowitą powieścią - interesującą, zaskakującą, trzymającą w napięciu i zmuszającą do skupienia się nad czytanym tekstem. Jej najmocniejszymi atutami są wątek polityczny oraz bardzo wyraziści oraz charyzmatycznie bohaterowie. Idealnie sprawdza się, jako pierwszy tom niesamowitej serii fantasy, a sam autor postawił przed sobą ciężki orzech do zgryzienia w postaci dotrzymania jej poziomu w kolejnych częściach. Jestem niesamowicie zaintrygowana i mam nadzieję, że moja ciekawość szybko zostanie zaspokojona.

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Genius Creations

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie komentarz, ponieważ bardzo mnie to motywuje do dalszego pisania o książkach. Pamiętaj jednak, że jest to miejsce na dyskusje na temat posta, a nie spam.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...