poniedziałek, 21 września 2015

Wywiad z Książkoholikiem #1


Miała być seria postów, a jest wyzwanie, seria postów i chyba jeszcze stworzę jakiś własny autorski TAG, a może nawet kilka. :) Okazało się, że z blogiem ksiażkowym będzie tak samo, jak z moimi opowiadaniami - wręcz jestem, jak King, czyli po prostu sram pomysłami na prawo i lewo. Na ten wpadłam przypadkowo i ogłosiłam go już wcześniej na fanpage'u na facebooku. Na pierwszy rzut pójdzie moja internetowa znajoma, która zgodziła się zostać królikiem doświadczalnym i odpowiedzieć na kilka pytań. Nie wiem, jak to wszystko wyszło, a najbardziej nie wiem, jak mi poszła zabawa w reportera, więc piszcie szczerze co myślicie!

S: Na samym początku początku chcę zaznaczyć, że próbowałam wymyślić jakieś przykładowe pytania, ale zwyczajnie nic nie przyszło mi do głowy. Z tego powodu postanowiłam pobawić się w trochę w prawdziwego reportera, który zostaje zaskoczony i nie ma czasu przygotować się do rozmowy. Nauczyłam się też, że należy zadawać pytania poczynając od tych o ogół, a kończąc na szczegółach, więc zacznę od, możesz szczerze powiedzieć, banału i pewnie się takiego pytania spodziewałaś, ale... Jak to wszystko się zaczęło? Od jakiejś konkretnej książki, czy może raczej coś innego na ciebie wypłynęło?

W: Jak byłam małą dziewczynką nienawidziłam czytać książek! Wszystkie lektury mnie zrażały i ograniczałam się do streszczeń już w podstawówce. Pierwszą moją serią, którą przeczytałam z przyjemnością i dobrowolnie był... "Zmierzch". Pamiętam, że niesamowicie się wkręciłam, wydawało mi się to boskie, świetne i najlepsze na świcie. Myślę, że można mi to wybaczyć ze względu na fakt, iż miałam wówczas jedenaście lat.

S: Nie musisz się niczego wstydzić, bo pewnie znajdzie się wiele z nas, które w podobnym wieku szalało za tą serią. Potem w trakcie dorastania przejrzeli na oczy i zobaczyli jej wady. "Zmierzch" to typowa książka młodzieżowa, więc to nawet wskazane. Jest przeznaczona na pewien etap w życiu człowieka. Możesz pokrótce przedstawić, jakie etapy z danymi gatunkami przechodziłaś lub przechodzisz?

W: Zaczęłam od "Zmierzchu", a mimo wszystko po tej pozycji miałam ogromną przerwę od fantastyki. Stwierdziłam, że czytanie jest ciekawe i może stać się doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Nie mogłam się powstrzymać od podkradania książek mojej siostrze, która w tamtym okresie czytała obyczajówki oraz powieści kobiece. Przeskok okazał się dość duży, ale to właśnie od podkradania książek, których autorką jest Monika Szwaja zaczęłam czytywać powieści obyczajowe. Następnie siostra wpakowała mi w ręce dzieła Dana Browna, co poskutkowało przeczytaniem wszystkich jego sześciu książek jedna po drugiej. Nie ominęły mnie również historie na faktach opowiadające o osobach niepełnosprawnych lub zmagających się z nowotworami. Horrory wcisnął mi mój najlepszy przyjaciel, więc przez pewien czas czytałam Grahama Mastertona. Z powieściami historycznymi spotkałam się jednak tylko w szkole i jakoś nie ciągnie mnie do tego. Co do klasyków literatury jak "Przeminęło z wiatrem" chociażby przekonała mnie mama. W wieku czternastu lat sięgnęłam także po książki o narkomani takie jak "My dzieci z dworca zoo", czy "Pamiętnik Narkomanki. Do fantastyki wróciłam dopiero w lutym tego roku, ponieważ to właśnie wtedy dałam drugą szansę "Harry'emu Potterowi", którego w wieku dwunastu lat obsmarowałam od góry do dołu. Nie potrafię jednak uszeregować tych gatunków w odpowiedniej kolejności.

S: Widzę, że duży wpływ miało (i być może wciąż ma) na ciebie środowisko. Między tymi książkami poleconymi czytasz coś, co wybrałaś sama dla siebie, czy może jednak tylko na tym opierasz swoje plany czytelnicze?

W: Od samego początku czytam to, co polecają mi ludzie. Nie widzę w tym jednak nic dziwnego. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele pozycji, które wypada znać, a koniec końców czyta się mi je bardzo przyjemnie. Spokojnie mogłabym wymienić dwieście książek, które muszę przeczytać i wszystkie zostały polecone przez kogoś. Nie potrafię tego uniknąć, choćby z tego powodu, że oglądam około 10 booktuberów, a oni naprawdę potrafią zachęcić. Poza tym chciałabym znać to, co zna już większość, żeby dorzucić swoje trzy grosze i nie mieć trudności ze znalezieniem kogoś do dyskusji na temat danego tytułu.

S: Czyli nie widzisz nic złego w blogowaniu czy vlogowaniu o książkach? Spotykałam się już z bardzo skrajnie negatywnymi opiniami, jakobyś byli tylko i wyłącznie żebraczami darmowych książek od wydawnictw.

W: Skądże znowu! Jestem jak najbardziej na tak. Kocham poznawać opinię innych ludzi na temat jakieś powieści, ponieważ może zostać ona przedstawiona za każdym razem w całkowicie inni sposób. To cudowni ludzie, którzy dzielą się ze swoimi widzami/czytelnikami całą masą różnorakich emocji i dzięki nim możemy sięgnąć po genialne książki. Co więcej uważam, że takim osobą wręcz należą się darmowe egzemplarze książek, bo większość odwala kawał dobrej roboty, a zrecenzowanie to nie taka łatwa sprawa, jakby się mogło wydawać, nie mówiąc już o montażu filmów.

S: A gdybyś sama pewnego dnia wpadła na pomysł takiego dzielenia się swoimi odczuciami? Dołączyłabyś bez wahania, po dłuższej walce z samą sobą, czy może raczej zrezygnowałabyś od razu na starcie?

W: Niejednokrotnie chciałam dołączyć do blogowych recenzentów, ale rezygnowałam z tego pomysłu. Wynika to z faktu, że mam masę zajęć i nie czytam tak wielkich stosów jak niektórzy. Nie chciałabym, aby notki ukazywały się raz w miesiącu. Poza tym powstało tego bardzo dużo, więc myślę, że ciężko byłoby mi się przebić oraz wymyślić coś, co by mnie charakteryzowało.

S: Nie trzeba być książkkoholikiem i czytać dwudziestu książek miesięcznie, żeby prowadzić o tym bloga. Osobiście czytam jednego bloga, którego autorka podkreślała już kilkokrotnie, że nim jest jest – bardziej utożsamia się z kolekcjonerem, bo woli robić sobie przerwy między jedną a drugą książką. Wystarczy ruszyć trochę głową i wykazać się kreatywnością i między recenzje upchnąć jakiś post około książkowy, TAG czy wymyśloną przez siebie serię postów, a przynajmniej takie formy cieszą się dużą popularnością. Które z nich najbardziej ci się podobają? Czy może wolisz, żeby na blogu/kanale pojawiały się same recenzje?

W: Wiem, że nie trzeba nim być, żeby pisać o książkach, ale moim zdaniem jeden post na miesiąc mija się z celem jeśli chodzi o prowadzenie bloga, a na tyle obecnie pozwoliłby mi mój tryb życia. Osobiście kocham wszelkie rodzaje TAGÓW, niektóre podobają mi się bardziej od recenzji. Wynika to zapewne z faktu, że w TAGU możemy mówić o wielu książkach i uzasadniać swoje opinie, a konkretna recenzja dotyczy jednego utworu. Takie TAGI to zresztą znakomita zabawa zarówno dla wykonującego jak i czytelnika. Można wtedy lepiej poznać upodobania osoby, którą się obserwuje.

S: Skoro już mówimy o ulubionym rodzaju postów to może jeszcze wymienisz swoich ulubionych bloggerów/vloggerów? ;)

W: Anita z Book Reviews jest na samym szczycie - moje pierwsze odkrycie i od razu w dziesiątkę. Kobieta, która zaraża optymizmem, potrafi zachęcić do każdej książki jaką zapragnie, żebyśmy przeczytali. Cały czas się uśmiecha, posiada bardzo bogate słownictwo, opowiada w ciekawy sposób, a dobrego wspaniale się ją ogląda. Obejrzałabym każdy jej filmik, nie tylko o książkach. Według mnie to królowa polskiego BookTube'a . Marta z Secrets Book - podobnie jak Anita potrafi mnie przekonać do książki, jej recenzje są nietypowe, posiada ciekawe pomysły, a poza tym niejednokrotnie umie mnie rozbawić. Nie do każdego przemawia, ale ja jestem na tak. Poza tym mówi dużo o fantastyce, a ja znów chcę się wkręcić w ten gatunek. Darka z Więcek Książków - również dość znana na polskim BookTubie. Czyta ciekawe pozycje, umie przekonać do swoich racji, przyjemnie się ją ogląda. Poza tym potrafi mnie rozśmieszyć. Do dziś pamiętam jej filmik o kacu książkowym. Oglądam wielu książkoholików, ale to moja Złota Trójca.

S: No i zmierzając już powoli do końca, ale pozostając jeszcze w temacie blogowania i vlogowania chciałabym się oczywiście dowiedzieć, co tak naprawdę sądzisz o moim blogu? Jak sobie radzę z jego prowadzaniem? Z pisaniem recenzji? Wymyślaniem tematów na różnego rodzaju postów i wyzwań (choć dopiero mam po jednym na każdy ;))? No i z przeprowadzeniem tego wywiadu?

W: Czytam Cię już od samego początku. Wiem, że wkładasz całe serce w to co robisz i wróżę Ci wielką popularność. Lubię Twój sposób pisania recenzji, nigdy nie pomyliłabym autora. Do tego cenię sobie Twoje zdanie w kwestii książek i nie sądzę, żeby prędko się to zmieniło. Bądź systematyczna, pisz dalej tym samym stylem, a wszystko będzie świetnie. Czekam na kolejne wywiady z innymi książkoholikami. Dziękuję za ten wywiad.


S: To ja za niego dziękuję, a najbardziej za miłe słowa. :)

16 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy pomysł na post okołoksiążkowy ;)
    Wspaniale czytało się ten wywiad ;)

    Pozdrawiam :*
    ksiazki-mitchelii.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny pomysł na post *o* zdecydowanie chciałabym tu zobaczyć więcej podobnych wywiadów ;)"
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten wywiad jest naprawde dobry i swietnie sie go czyta! Mialam okazje czytac roznego typu wywiady i na rozne tematy, a ich wykonawcy przygotowywali po prostu pytania, ktore nie mialy ze soba zwiazku.
    Twoj taki nie byl i bardzo sie z tego ciesze :D Fanie podeszlas do tematu! Czekam na wiecej wywiadow :))

    Pozdrawiam
    secretsofbooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy wywiad, dobrze, że odpowiedzi są rozbudowane, milej się czyta :) Liczę na więcej wywiadów w serii!

    OdpowiedzUsuń
  5. Mi bardzo wywiady się podobają ^^ Zresztą, sama bardzo chętnie odpowiadam na wszelkie pytania, więc wiem, że zarówno ty, jak i twoje ofiary (oczywiście to tylko żartobliwie) będą miały frajdę z takich postów ^^ Mam nadzieję, że znajdziesz wielu ciekawych i chętnych do współpracy książkoholików ^^ I takie spontaniczne wywiady są najlepsze ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A tak sobie myślałam, czy ty nie staniesz się moją następną ofiarą, ale to dopiero, jak w końcu ci coś uklecę w PS :D

      Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie komentarz, ponieważ bardzo mnie to motywuje do dalszego pisania o książkach. Pamiętaj jednak, że jest to miejsce na dyskusje na temat posta, a nie spam.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...