czwartek, 1 czerwca 2017

7 książek idealnych na Dzień Dziecka

książki, prezent, dzień dziecka
Od 1955 roku pierwszego czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka, który ma propagować przestrzeganie praw najmłodszych obywateli. W tym właśnie dniu wielu rodziców, dziadków i nie tylko chciałoby podarować swoim pociechom wymarzone prezenty, aby poczuły się wyjątkowe. Nie zawsze jednak chcą iść na łatwiznę lub po prostu nie mają odpowiedniego pomysłu, dlatego chciałabym podzielić się właśnie z nimi książkami, które według mnie będą idealnym prezentem dla małego mola ksiażkowego, czy też zachęcą dziecko do czytania. Sama wszystkie je przeczytałam i jako już niemal dorosła kobieta jestem wprost zachwycona.

Rywalki

Zacznę od pozycji skierowanej konkretnie do dziewczynek, czyli Rywalek Kiery Cass oraz całej serii Selekcja, ponieważ przepełniona jest blichtrem, błyskotkami i pięknymi sukniami. Opowiada o dziewczynie, która spełniała dziecięce marzenie każdej z nas, została księżniczką, a potem królową. Oczywiście poza tym wątkiem można przeczytać również o miłości, rebelii, rodzinie. Nie jest to bardzo wymagająca pozycja, dlatego myślę, że spodoba się każdemu kto szuka w niej po prostu rozrywki.

Ruiny Gorlanu

Coś bardziej dla chłopców, ale dziewczynkom również może się spodobać, jeśli tylko lubią przygodówki. Cała seria Zwiadowców opowiada o piętnastoletnim chłopcu, który zostaje przyjęty na termin do tajemniczego Halta, co otwiera przed nim całe życie niezwykłych przygód, podróży, walk oraz cholernie trudnych zadań, których podejmuje się bez mrugnięcia okiem. Towarzyszą mu przy tym wspaniali przyjaciele. Nie wyobrażam sobie, że moje dzieciństwo mogłoby przebiegnąć bez tej historii.

Mały Książę

Książka uwielbiana przez niemal wszystkich na całym świecie. Klasyka literatury dziecięcej, która była jednocześnie lekturą w polskich gimnazjach. Jedną z niewielu, które naprawdę podobają się uczniom. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby jej tutaj zabraknąć, ponieważ to najbardziej uniwersalna ze wszystkich tych pozycji i na pewno będzie świetnym prezentem dla dziecka.

Piasek Raszida

Jeden z mistrzów współczesnej fantastyki w wydaniu dla młodszych czytelników również niesamowicie zaskakuje, a poza tym śmieszy i skłania do refleksji. Historia z opisu wydaje się niesamowicie schematyczna, ale Sanderson napisał ją we wprost genialny sposób, którego nie da się zapomnieć. Dodatkowym plusem są genialne, przezabawne ilustracje. Jeśli rośnie wam miłośnik fantastyki to oprócz Harry'ego Pottera powinien spróbować również tego!

Kłamca i Szpieg

Zaś, dla dzieciaków, które niezbyt lubują się w historiach nie z tego świata, polecam obyczajową książkę o dwunastoletnim Georges'u, któremu życie nieco zwaliło się na głowę i musi poradzić sobie z wieloma trudnościami. Wychodzi z nich jednak obronną ręką.  Myślę, że niektórych mogłoby to skłonić do poukładania swojego życia zamiast udawania przed rodzicami, że wszystko jest w najlepszym porządku.

Poradnik dla smoka. Żywienie i Wychowanie Ludzi

Bardzo urocza, zabawna i prześwietna historia o przyjaźni pomiędzy dziewczynką a smoczycą, która doprowadza do wielu niefortunnych zdarzeń. Jednak zawsze razem dochodzą do ich rozwiązania. Poza tym nie wyobrażam sobie, żeby jakieś dziecko mogło nie lubić smoków! Smoki pojawiają się w tak wielu produkcjach dla najmłodszych, w tak wielu wydaniach, że same w sobie są niezwykle interesujące.

Tytany

Ostatnia pozycja to jedna z moich ulubionych młodzieżówek, ponieważ pomimo niewielkiej objętości jest naprawdę wspaniałą, poruszającą historią. Autorka idealnie oddaje problemy nastolatków. Nie wyolbrzymia ich, a przy tym jeszcze nie sprawia, że nie są oni zbyt dojrzali, jak na swój. Determinacja Astrid w uratowaniu rodzinny może stać się dla czytelników wzorem do naśladowania. Jej historia sama w sobie jest niezwykle absorbująca uwagę.

A może wy znacie jeszcze jakieś książki, które można by podarować dziecku w tym szczególnym dniu? Jestem bardzo ciekawa waszych typów, a przede wszystkim, czy mój mały poradnik okazał się dla kogoś przydatny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie komentarz, ponieważ bardzo mnie to motywuje do dalszego pisania o książkach. Pamiętaj jednak, że jest to miejsce na dyskusje na temat posta, a nie spam.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...