środa, 21 września 2016

"Skalpel" Tess Gerritsen

Autor: Gerritsen Tess
Przekład: Halka Zygmunt
Tytuł polski: Skalpel
Tytuł oryginalny: The Apprentice
Seria: Rizzoli/Isles #2
Wydawnictwo: Albatros
Wydanie polskie: 2015
Wydanie oryginalne: 2002
Ilość stron: 392
Cena okładkowa: 32,90 zł
Moja ocena: 9/10

Nie wiem, czy pamiętacie, jak przed kilkoma miesiącami wychwalałam pierwszy tom serii napisanej przez Tess Gerritsen. Miałam ogromną ochotę od razu sięgnąć po kolejny tom, jednak przez długi czas był wypożyczony w mojej bibliotece, ale wreszcie się go doczekałam! Była pierwszą książką, po którą sięgnęłam zaraz po powrocie do domu i muszę przyznać, że również tym razem autorka zaserwowała nam całkiem niezły kawałek thrillera medycznego, który pochłania się w mgnieniu oka z wypiekami na twarzy i gęsią skórką na całym ciele.

Powracamy do przygód detektyw Jane Rizzoli, kiedy otrzymuje ona zadanie rozwiązania śledztwa dotyczącego zbrodni łudząco podobnych do tych sprzed roku, które pozostawiły niezatarty ślad w jej psychice. Nie jest to zadanie łatwe z wielu powodów, a jednak główna bohaterka wbrew zdrowemu rozsądkowi podejmuje się go. Od samego początku zostajemy wrzuceni w wir niesamowicie szybkich, przerażających oraz makabrycznych wydarzeń mających miejsce w Bostonie, a przede wszystkim dajemy się tak samo wodzić za nos, jak Rizzoli. Tess Gerritsen jest pierwszym mnie znanym pisarzem, któremu udało się wymyślić zbrodnię niemal idealną. Brakowało jej do tego jednego, malutkiego elementu, ale mimo wszystko i tak niesamowicie wywiodła mnie w pole i sprawiła, że nie potrafiłam funkcjonować bez znajomości kolejnych tomów. Skradła sobie również moje serce tym, że Skalpel i Chirurg mają ten sam niesamowicie przerażający klimat, które sprawia, że czułam się dokładnie tak samo, jak osaczona ofiara seryjnego zabójcy. Również w obyczajowym tle wreszcie zaczyna się dziać coś ciekawego, choć to dopiero wstęp do całej historii młodej detektyw.

Rizzoli to wciąż ta sama kobieta, która twierdzi, że mężczyźni to świnie, a ona sama żyje w męskim świecie, gdzie wszyscy czyhają na jej najmniejszy błąd, przez co musi cały czas być twarda i lepsza od swoich kolegów po fachu, którzy nikną w jej tle. Niestety pod tą maską herszt baby skrywa się skrzywdzona przez Chirurga dziewczynka, która boi się przebywać sama we własnym domu i tęskni za dawnym służbowym partnerem, w którym mam wrażenie lekko się dużyła. Oba jej wcielenia spotykają się gdzieś pod koniec książki, kiedy ma szansę stanąć twarzą w twarz z własnymi lękami i wygrać. W tamtym momencie również naprawdę rozpoczyna się jej prywatne życie, kiedy pewien mężczyzna zaczął rozdzielać ją na policjantkę Rizzoli i zwykłą kobietę o imieniu Jane.

Drugie spotkanie z twórczością Tess Gerritsen i bohaterami jej serii zaliczam do niesamowicie udanych. Zarwałam przy tej książce upalną noc i bałam się choćby uchylić okno. To jest chyba pierwsza książka, która naprawdę niesamowicie mnie wystraszyła i paradoksalnie tak się wciągnęłam w ten klimat, że niemal od razu poleciałam do biblioteki po kolejne tomy i pochłonęłam je w podobnie szybkim tempie. Będę o nich opowiadać w najbliższych tomach.


5 komentarzy:

 1. Cieszę się, że dałaś się wciągnąć w ten cykl. Przy okazji przypomniałaś mi, że dawno Gerritsen nie czytałam. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, kiedy książka robi na nas duże wrażenie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta seria zapowiada się rewelacyjnie... choć ja za thrillerami medycznymi nie do końca przepadam. Nie mniej kilka książek Gerritsen czeka na półce, a ja ostatnimi czasy skłaniam się ku takim szybkim, ciekawym thrillerom... a więc kto wie? Może już niedługo w moich łapkach wyląduje Gerritsen? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Twórczość Tess Gerritsen wciąż przede mną, mam nadzieję, że nie długo. :p

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawi mnie ta bohaterka, to głównie. I kiedyś może przeczytam, ale na razie Gerritsen mknie rozczarowała "Dawcą".... :D

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie komentarz, ponieważ bardzo mnie to motywuje do dalszego pisania o książkach. Pamiętaj jednak, że jest to miejsce na dyskusje na temat posta, a nie spam.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...